facebook

Balkon Francuski kuty i drewniany – co warto wiedzieć

Balkon Francuski kuty i drewniany – co warto wiedzieć

Zwany również tradycyjne portfenetrem (od połączenia francuskich słów oznaczających okno i drzwi) balkon w stylu francuskim to rozwiązanie często stosowane w nowoczesnym budownictwie. Pozwala on dodać lekkości bryle budynku, zmienić jego charakter i sprawić, że będzie się wydawać wyższy i węższy, a także lepiej doświetla pomieszczenie wewnątrz.

Czym jest balkon francuski?

Balkony francuskie stosowane były już w siedemnastowiecznych pałacach. Przejęte zostały przez modernizm oraz współczesne budownictwo, stawiające na walory użytkowe, prostotę oraz światło, jako że zapewniają namiastkę balkonu przy prostszej i tańszej konstrukcji budynku. Balkon w stylu francuskim, czyli portfenetr, to nic innego jak drzwi balkonowe lub wysokie okno podstawą sięgające podłogi, z balustradą umieszczoną od zewnętrznej strony, bezpośrednio w elewacji. Może być ona kuta, wygięta czy z ozdobnymi ornamentami – to najbardziej kojarzy się powszechnie z paryskich stylem – jak też minimalistyczna, z elementów stalowych lub aluminiowych, a nawet ze szkła. Często w nowoczesnych projektach domów jednorodzinnych spotkać można zarówno klasyczny balkon, jak i balkon francuski kuty lub drewniany, bez płyty balkonowej czy podestu, umieszczone obok siebie i z pasującymi balustradami.

Zalety i wady

  • Szczególnie w pomieszczeniach dużych i wąskich zauważalne będzie, o ile więcej światła niż zwykłe okno zapewnia balkon w stylu francuskim, doświetlając także odleglejszy kraniec. Z kolei kiedy to jedyne źródło dziennego światła, a obok balkonu mamy jeszcze kilka metrów ściany, zauważymy różnice w postaci jaśniejszej i ciemniejszej części pomieszczenia – co może mieć ogromne plusy w wypadku sypialni znajdującej się od wschodu, jeżeli nie lubimy być budzeni promieniami słonecznymi.
  • Brak płyty balkonowej może być jednocześnie wadą, jak i zaletą. Z pewnością projekt budynku, gdzie zastosowano to rozwiązanie, będzie tańszy niż ze zwykłymi balkonami. Brak możliwości wyjścia na zewnątrz co prawda nie daje możliwości spędzenia czasu przy stoliku na balkonie albo wystawienia suszarki z praniem. Jednak wiele rodzin z małymi dziećmi zapewne odetchnie z ulgą, widząc w balkonie francuskim większe bezpieczeństwo.

Czym ozdobić?

Jeżeli taki element elewacji budynku wydaje się nieco surowy, to balkon francuski także możemy z powodzeniem ozdobić roślinami. Ich wybór zależeć będzie od strony budynku, a więc od stopnia nasłonecznienia, jak też od tego, jak wygląda dokładnie nasza konstrukcja. Kiedy do dyspozycji mamy jeszcze coś na kształt parapetu, czy raczej podestu na zewnątrz, możemy ustawić na nim rośliny w doniczkach, nawet drzewka czy krzewy, które będą wraz z balustradą zasłaniać dolną część balkonu, podczas gdy firanki powiesić możemy tylko od góry. Jednocześnie od wewnątrz będą ciekawie wyglądać, jak miniaturowy ogródek. Rozwiązanie dostępne praktycznie wszędzie, które z pewnością warto zastosować, to doniczki z wiszącymi lub pnącymi roślinami, które umieścimy na balustradzie. Opadając na nią kaskadą kwiatów czy liści nadadzą zupełnie nowego charakteru elewacji naszego domu czy mieszkania.

Balkon francuski kuty jak i drewniany można więc, pomimo niewielkiej ilości miejsca, całkiem interesująco zagospodarować, nawet surowym konstrukcjom nadając bardziej swojski charakter.

Skomentuj