facebook

Czym wyłożyć taras lub balkon? Pomysły na wyłożenie tarasu

Czym wyłożyć taras lub balkon? Pomysły na wyłożenie tarasu

Urządzając taras, chcemy, aby był miejscem przyjemnym i stylowym. Zadając sobie pytanie, czym wyłożyć taras lub balkon, uwzględnić musimy także to, jak rożne materiały znoszą zmienne warunki, na jakie będą narażone przez cały rok. 

Czy warto użyć drewna?

Klasyczne drewno na tarasie, w postaci desek, pasuje praktycznie do każdego domu oraz mebli i ozdób, jakie w tym miejscu postawimy. Jest piękne i naturalne, a przy tym łatwe do ułożenia. Ciemnienie z upływem czasu również może mu dodawać uroku. Niestety, ma też swoje minusy. Kiedy decydujemy się wyłożenie tarasu czy balkonu drewnem, warto wybrać dąb albo egzotyczne gatunki drewna, które są twarde, zbite i odporne na działanie wody. Z najpopularniejszych i stosunkowo niedrogich desek z rodzimych drzew, jak sosny czy świerki, postawmy na deski impregnowane ciśnieniowo. Niestety ww. gatunki drewna są podatne na odkształcenia i same w sobie nie najlepiej znoszą dużą wilgoć. Pamiętajmy też, że drewno zawsze wymaga odpowiedniej impregnacji, a na zewnątrz – także stosowania preparatów przeciwgrzybicznych. Deski tarasowe są piękne, ale też i wymagające.

Deska kompozytowa

Deska kompozytowa na wyrażenie tarasu będzie rozwiązaniem przez wielu uważanym za lepsze niż klasyczne drewno. Materiał ten powstaje przez połączenie naturalnego drewna z mniejszym lub większym dodatkiem tworzyw sztucznych, co nadaje mu odporność na wilgoć i zmienne temperatury. Będzie się komponować zarówno z tradycyjnym, jak i nowoczesnym budownictwem. Deski kompozytowe wyglądać będą równie efektownie jak surowe drewno, za to nie wymagają szczególnej konserwacji. Zamiast nanoszenia impregnatów i lakierów jedyne, co musimy zrobić dbając o taras, to utrzymać go w czystości.

Płytki tarasowe

Wielbiciele drewnianych podłóg mogą też zdecydować się na odporniejsze od zwykłych desek drewniane płytki tarasowe, o podstawie wykonanej z odpornego na wilgoć tworzywa oraz prostym systemem montażu. Są bardzo estetyczne, a wykładając nimi taras, możemy ułożyć je we wzór jak na parkiecie. Także i drewniane płytki wymagają jednak impregnacji i ochrony. Warto zastanowić się nad tym rozwiązaniem, zadając sobie pytanie czym wyłożyć taras.

Płytki gresowe lub terakota

Do najpopularniejszych sposobów na wykończenie tarasu i wyłożenie jego powierzchni należą także płytki gresowe lub terakota. To rozwiązanie łatwe do utrzymania w czystości, estetyczne, sprawdzi się zarówno na tarasie przy nowoczesnym domu, jak i w stylu rustykalnym. Występują w bardzo rożnych wzorach, także imitujących inne materiały. Niezwykle ważny jest wybór odpowiedniego typu i wielkości płytek oraz fachowe ich położenie. Jeżeli to zaniedbamy, to mogą pękać pod wpływem dużych różnic temperatur, odpadać. Tak może się stać także, jeżeli płytki będą zbyt porowate i wchłaniana wilgoć zwiększy ich objętość. Płytki ceramiczne na taras muszą być mrozoodporne, przeznaczone do stosowania na zewnątrz. Warto zwrócić uwagę również na klasę ścieralności – wskazany jest wybór jak najwyższej, zwłaszcza, kiedy na taras może być nanoszony piasek.

Kamień naturalny

Ciekawym i nowocześnie wyglądającym rozwiązaniem jest kamień naturalny. To materiał, który możemy zastosować na poziomie gruntu, wtedy konstrukcja takiego tarasu będzie tańsza, jak też na piętrze nad częścią domu. Płyty z kamienia na taras, lub też z betonu z kruszywem, nie zatrzymują wody. Ich minusem może być w niektórych przypadkach większa podatność na zabrudzenia i przebarwienia niż płytek. Jeśli wybierzemy piaskowiec czy wapień, to należy go zaimpregnować i najlepiej sprawdzi się na zadaszonym tarasie. Czy warto zatem wyłożyć taras kamieniem naturalnym? Znacznie odporniejszy jest bazalt czy granit. Nie dla każdego takie rozwiązanie będzie estetyczne, ale kamienne płyty są ciekawą alternatywą dla drewnianych tarasów.

Skomentuj