facebook

Nowoczesny taras – 5 podstawowych elementów

Nowoczesny taras – 5 podstawowych elementów

Taras w domu jednorodzinnym czy apartamencie stanowi dodatkową przestrzeń, którą wykorzystać możemy na wypoczynek, dodatkową jadalnię czy miejsce na letnie przyjęcia. Może być i przedłużeniem salonu, i miniaturowym ogrodem. Nowoczesny taras to coś więcej, niż surowe materiały i proste linie. Urządzając tę część domu trzeba wypracować równowagę pomiędzy modernistycznym lub futurystycznym stylem, a ciepłym, przyjaznym nastrojem oddającym funkcję tej przestrzeni. Oto pomysły na to, jak w prosty i wysmakowany sposób urządzić nowoczesny taras.

1. Drewno jako podstawa nowoczesnego tarasu.

Elementy wykonane z drewna znakomicie wpisują się w nowoczesne aranżacje, gdzie ważna jest wysoka jakość materiałów. Kiedy urządzamy nowoczesny taras, wybierzmy długie deski lub klepki ułożone w geometryczne wzory. Zarówno bardzo ciemne, jak i bardzo jasne kolory będą znakomicie współgrać z takim stylem. Odporne na wilgoć, twarde egzotyczne gatunki drewna to świetny element nowoczesnej aranżacji tarasu. Możemy również wybrać opcję nieco tańszą i niewymagającą konserwacji – deski kompozytowe oraz przeznaczone na taras panele z tworzyw sztucznych. Do wyłożonej drewnem podłogi tarasu pasować będą proste meble o geometrycznych formach. To nie miejsce na rustykalne, ozdobne i staromodne kształty. Szczególnie na zadaszonym i przeszklonym tarasie wykorzystać możemy natomiast sofy i fotele takie, jakie umieścilibyśmy w salonie.

2. Beton i kamień wciąż w modzie?

Jeżeli już na etapie projektu domu, który będzie miał nowoczesny charakter, przywiązujemy dużą wagę do stylu, w jakim wykończony i urządzony będzie balkon, możemy zaplanować i wykonać posadzkę z betonowych lub kamiennych płyt. Beton dostępny jest w różnych wariantach koloru i stopnia porowatości, a płyty zamiast jednolitej wylewki po pierwsze będą wyraźnym sygnałem, że to starannie przemyślana konstrukcja, a nie taras jeszcze niedokończony; po drugie natomiast, dzięki rowkom pomiędzy nimi nie będą zatrzymywały wody po deszczu. Możemy również wybrać płyty z naturalnego kamienia, dzięki którym nowoczesny taras zyska surowy, ale i bardzo szlachetny styl. Aby go ocieplić i złagodzić zadbajmy natomiast o nastrojowe oświetlenie oraz obecność roślin. Z nowoczesnym wystrojem świetnie komponują się trawy, draceny i jukki, ale także rozmaite drzewka i krzewy. Wybierajmy rośliny o prostych, dużych lub podłużnych liściach w wyraźnych, nasyconych odcieniach.

3. Detal na znaczenie: nowoczesne donice.

Skoro o roślinach mowa – nowoczesny taras zaaranżowany będzie spójnie, jeżeli nie pominiemy elementu, którym są donice. Nie zdawajmy się na przypadek i eklektyczną mieszaninę dekoracji, jakie wpadną nam w ręce – nowoczesny styl wymaga spójności. Wybierajmy donice i osłony proste w formie – okrągłe, kwadratowe lub prostokątne, wykonane z metalu albo betonu. Ciekawie będą wyglądać betonowe donice o tym samym kształcie ułożone np. naprzemiennie kontrastowymi kolorami.

4. Meble z palet i skrzyń zawsze na czasie.

Wykonane z drewnianych palet stoliki, podstawy siedzisk i leżanek, a nawet regały, cieszą się niesłabnącą popularnością. Można wykonać je samodzielnie, jak i kupić gotowe – dopasowane, zabezpieczone lakierem czy impregnatem, niekiedy pokryte kolorem. To świetny element wystroju, kiedy chcemy stworzyć nowoczesny taras, który będzie równocześnie swojski i przytulny, w sam raz na rodzinne spędzanie czasu. Z kolei drewniane skrzynie mogą pełnić rolę stolików, stojaków na kwiaty, jak i osłon doniczek. Jeżeli te drewniane elementy będą jedynymi dekoracjami, stworzymy prostą i nowoczesną aranżację.

5. Industrialne oświetlenie.

W każdym wnętrzu czy przestrzeni dokoła domu niebagatelną rolę w budowaniu klimatu ma oświetlenie. Jeżeli chcemy, aby nasz taras był nowoczesny, postawmy na oświetlenie w industrialnym klimacie. W przypadku tarasu zamkniętego, przeszklonego, może to być ciekawa lampa sufitowa. Przy zadaszeniu ustawić możemy nawet stojące lampy w rogach tarasu. Szukając oświetlenia na otwarty taras natomiast, wybieramy lampy wieszane na ścianie budynku – metalowe, industrialne, współgrać będą z nowoczesnym charakterem tarasu.

1 Komentarz

  1. Wiktoria · Styczeń 3, 2017

    Na pewno wykorzystam pomysł z użyciem drewnianych palet. Tanie rozwiązanie a jak ładnie się prezentuje.

Skomentuj