facebook

Lawenda na balkonie – niezwykłe właściwości

Lawenda na balkonie – niezwykłe właściwości

Lawenda to roślina piękna, aromatyczna i bardzo efektowna. Coraz bardziej ceniona staje się również jako ozdoba balkonu. Jest rośliną delikatna, ale wcale nie bardzo wymagającą.

Właściwości lawendy

Pochodząca z francuskiej Prowansji lawenda ceniona jest w przemyśle perfumeryjnym i kosmetycznym, a także w ziołolecznictwie. Samo możemy skorzystać z jej właściwości, hodując roślinę w domu. Lawenda na balkonie wraz z pięknym zapachem dostarcza swoich kojących właściwości. Działa odprężającą, łagodzi bóle głowy, a zwalczając działanie stresu na nasz organizm, jednocześnie rozjaśnia umysł i pobudza do działania. Ma też właściwości przeciwzapalne. Poza cieszeniem się lawendą na balkonie, możemy zasuszone kwiatki zaszyć w lnianym woreczku i trzymać w sypialni lub szafie, a nawet użyć lawendy w formie przyprawy lub naparu.

Lawenda na balkonie wprowadzi nas w znakomity nastrój, a przy tym świetnie się prezentuje. Pokryte fioletowymi krzewami gałązki, zależnie od odmiany, mogą przybierać odcienie od ciemnego fioletu, przez niebieskie, po różowe i liliowo-białe. Znakomicie ubogaci prowansalski, rustykalny wystrój, ale także i nowoczesne balkony, domy i mieszkania. Wybrać możemy uprawę w skrzynkach, które same w sobie będą efektowną ozdobą, lub też w doniczkach z osłonami czy to szarymi, białymi, kremowymi albo w kolorze dopasowanym do ocienia kwiatów.

Jak dbać o lawendę?

Jeśli chodzi o warunki, w jakich dobrze czuje się ta roślina, lawenda na balkonie sprawdzi się doskonale od nasłonecznionej strony, nawet tam, gdzie inne kwiaty lub zioła nie czują się najlepiej. Pochodząca z cieplejszego i łagodniejszego niż nasz klimatu lawenda doskonale zniesie nawet gorące lato – jeśli zadbamy o odpowiednie jej podlewanie oraz nawilżenie.

Cała sztuka polega na tym, iż podlewać powinniśmy regularnie, ale niezbyt obficie, tak, aby podłoże nie było błotniste. Ważna jest też jego przepuszczalność – stojąca woda zniszczy delikatne korzenie lawendy. Krzewy znakomicie czują się na glebach wapiennych. Ani podłoże ani stosowane nawozy nie powinny być zbyt kwaśne – takie nie służą roślinie, nie są dla niej naturalne. Z całą pewnością natomiast warto zadbać o nawożenie odpowiednimi środkami, aby piękna roślina mogła kwitnąć praktycznie od wiosny do później jesieni.

Lawenda w zimie

Zima to trudny okres, kiedy lawenda na balkonie narażona jest na niekorzystne warunki. Jeżeli mamy możliwość, to powinniśmy wstawić ją do pomieszczenia, gdzie temperatury utrzymują się stale na poziomie ok. 5-10°C – na przykład do garażu – i ograniczyć podlewanie. W ten sposób bezpiecznie przezimuje, a na wiosnę, po przycięciu, wypuści nowe kwitnące pędy. Najbardziej odporną na mrozy lawendę wąskolistną możemy zatrzymać w doniczce na balkonie, dbając o odpowiednią jej izolację termiczną. Należy obłożyć doniczkę np. włókniną, grubą warstwą słomy czy styropianem, od góry ziemię przysypać suchymi liśćmi lub również obłożyć włókniną.

Lawenda na balkonie to wdzięczna ozdoba. Za odpowiednie podłoże, dużo słońca i właściwie warunki w zimie roślina odwdzięczy się nam pięknymi drobnymi kwiatami i wspaniałym aromatem o odprężających właściwościach przez cały sezon wegetacji. Warto dowiedzieć się również jakie zioła posadzić na balkonie.

Skomentuj