facebook

Zioła na balkonie – 5 propozycji

Zioła na balkonie – 5 propozycji

Zielony balkon czy taras to oaza natury w miejskiej dżungli. Warto zadbać o to, aby znalazły się na nim nie tylko rośliny ozdobne, ale także zioła. Wykorzystamy je nie tylko w kuchni. Eteryczne olejki, jakie wydzielać będą zioła na balkonie, wpływają korzystnie na nasze zdrowie i samopoczucie.

1. Lawenda

Jeżeli chodzi o rośliny typowo balkonowe, niekwestionowaną królową ziół jest lawenda. Łączy ona lecznicze właściwości z pięknym wyglądem. Fioletowe drobne kwiaty pięknie się prezentują w doniczce na balkonie i roztaczają wokół siebie ożywczy zapach. Zawarte w lawendzie substancje sprawiają, że ma ona znakomity wpływ na nasze zdrowie. Jej zapach działa jednocześnie pobudzająco i kojąco – relaksuje, orzeźwia, pomaga zwalczyć stres i rozjaśnia umysł. Naturalny olejek z lawendy działała antybakteryjnie, wspomaga więc leczenie problemów skórnych i infekcji, poleconych jest tez osobom z napięciowymi i migrenowymi bólami głowy. Przebywanie wśród lawendy poprawi nasze codzienne funkcjonowanie. Więcej informacji o lawendzie.

2. Bazylia

Popularne zioła na balkon to także m. in. bazylia. Jest ona przyprawą używaną zwłaszcza w kuchni francuskiej i śródziemnomorskiej, komponuje się z pomidorami, kabaczkami i innymi warzywami, daniami z mięsem i makaronem. Jako roślina lecznicza bazylia pomaga trawienie, likwiduje wzdęcia i poprawia nastrój.

3. Rozmaryn

Występujący często w duecie z bazylią rozmaryn nadaje wyrazistego aromatu potrawom, a jako zioło lecznicze pomaga na problemy żołądkowe oraz wykazuje silne działanie antybakteryjne. Ożywczy aromat może wzbogacić domową lemoniadę, a z posadzenia rozmarynu na balkonie odczujemy jeszcze jedną korzyść – odstrasza on komary. Rozmaryn jest bardzo popularnym ziołem na balkon.

4. Tymianek

Tymianek wspomaga układ trawienny i oddechowy, a także działa antybakteryjne. Oprócz stosowania go jako przyprawy do potraw, możemy zalać świeże listki na noc chłodną, przegotowaną wodą, by zrobić własny tonik na trądzik, wypryski i przetłuszczającą skórę głowy, a napar z tymianku pomoże na bolące gardło.

5. Szałwia lekarka

Wszechstronnym ziołem, które możemy uprawiać na swoim balkonie, jest szałwia lekarska. Napar z jej liści również znakomicie działa na obolałe gardło, problemy z trawieniem, zmniejsza potliwość i zwalcza infekcje. Podobnie jak nagietek łagodzi bóle menstruacyjne i pomoże kobietom, które zmagają się z nieregularnymi cyklami.

 

Same zalety

Zioła na balkonie to znakomity sposób na zaopatrzenie się w świeże, aromatyczne przyprawy, a także naturalne leki na częste dolegliwości. Mamy zawsze ich zapach, a świeżo zerwane listki są bardziej aromatyczne niż te ze sklepu. Już samo przebywanie we własnym zielnym ogrodzie znakomicie wpływa na równowagę fizyczną i psychiczną, bowiem wchodzimy w mgiełkę naturalnych olejków eterycznych i innych lotnych substancji.

Jeżeli chcemy uprawiać zioła na balkonie, zaplanujmy na nie miejsce, sprawdźmy, które potrzebują większych czy mniejszych doniczek i jakie warunki im sprzyjają. Większość ziół potrzebuje nasłonecznienia i regularnego, ale niezbyt obfitego podlewania. Ich uprawa nie jest wcale trudna, a jest prostym i tanim sposobem, by zadbać o swoje zdrowie i samopoczucie.

Skomentuj