facebook

Begonie na balkonie

Begonie na balkonie

Begonia – kilka informacji

Kwitnie: maj – październik
Podlewanie: umiarkowane, uważać na liście
Gleba: przewiewna, próchnicza
Nawożenie: nawozy mineralne
Stanowisko: słoneczne, półcień

Begonie to rośliny ozdobne, jednoroczne, które swój urok zawdzięczają kwiatom (begonia stale kwitnąca, begonia bulwiasta, begonia zwisająca) lub liściom (begonia królewska). Rośliny te idealnie nadają do posadzenia w domu, na werandzie czy balkonie. Oczywiście nie jest to roślina, którą można pozostawić „samą sobie”. Należy o nią dbać, a w rezultacie odwdzięczy nam się pięknymi kwiatami, które w niesamowitym stopniu ozdobią nasz balkon czy taras. Zatem ważną kwestią jest  zasilanie begonii w okresie kwitnienia nawozem wieloskładnikowym – rozcieńczonym.

Co w zimie?

W przypadku Begonii Bulwiastej, na okres zimy można przechować bulwę begonii w suchym torfie (w doniczce). W marcu należy postawić taką bulwę na parapet wewnętrzny i stopniowo podlewać, aby zaczęła wypuszczać pędy. Po okresie przymrozków można przesadzić bulwę w większe naczynie, wystawić na zewnątrz i zacząć zasilać. Po ok. 2 tygodniach powinien pojawić się pąk.

Pozostałe gatunki

Begonia Stale Kwitnąca jak i Begonia Zwisająca, najczęściej rozmnażana jest przez nasiona. Begonie na balkon wysiewa się w miesiącach grudzień-luty, w skrzynce z torfem o podłożu wilgotnym (temp. 20-22C).  Po wysianiu najlepiej przykryć skrzynkę przezroczysta folią lub szybą.

Begonia Królewska, której głównym elementem ozdobnym są liście, rozmnażana jest poprzez sadzonki liściowe. Są one ukorzeniane i sadzone do osobnych doniczek z torfem. Metoda ta wymaga jednak czasu i doświadczenia, przez co znaczenie łatwiej jest kupić gotową sadzonkę.

Skomentuj