facebook

Nagietek na balkonie – co warto wiedzieć o Nagietku Lekarskim?

Nagietek na balkonie – co warto wiedzieć o Nagietku Lekarskim?

Jednoroczny, ozdobny kwiat, który możemy znaleźć w większości przydomowych ogrodów, w doniczkach balkonowych i na klombach to nagietek lekarski (łac. Calendula officinalis).

Kilka słów o Nagietku

Bardzo wdzięczna roślina, która w dodatku jest bardzo prosta w uprawie, a dzięki temu, że bardzo łatwo się rozsiewa może pozostać w wybranym miejscu przez wiele lat mimo tego, że jest rośliną jednoroczną. Poszukując łatwych w uprawie roślin na pewno nie możemy ominąć nagietka.

Jeżeli planujemy nasze rabatki to możemy w tym kontekście myśleć o nagietku lekarskim jako o roślinie, która dzięki swoim pomarańczowym lub żółtym kwiatom występujących na roślinie praktycznie od maja do pierwszych mrozów, będzie idealnym wypełnieniem pustych przestrzeni. Jeśli natomiast planujemy, że nasz klomb będzie w stylu „dzikiej rabatki” to nagietek i tu sprawdzi się idealnie. Nagietek na balkonie również spisze się rewelacyjnie!

Marzec to dobry czas by wysiać naszą roślinkę w domach w doniczkach, natomiast nie ma też problemu jeśli zagospodarujemy teren pod nagietka już na konkretnym klombie. Roślina jest odporna na mrozy, więc jeśli w marcu nie ma już śniegu i ziemia jest odpowiednio pulchna możemy wysiać nagietka do gruntu.

Lecznicze właściwości nagietka lekarskiego

Nagietek lekarski jest rośliną godną zainteresowania nie tylko dlatego, że pięknie wygląda. Cenimy ją również za jej właściwości lekarskie, dlatego powinien mieć swoje miejsce w każdym ogrodzie.

Napar z kwiatów nagietka lekarskiego stosowany jest przy chorobach i stanach zapalnych skóry. Popularnie używany w procesie gojenia ran. Działa przeciwzapalnie i przeciwgrzybiczo.  Nagietek można również stosować wewnętrznie przy chorobie wrzodowej żołądka, dwunastnicy czy w przypadku chorób pęcherzyka żółciowego.

Skomentuj