facebook

Mały balkon w bloku – jak urządzić?

Mały balkon w bloku – jak urządzić?

Nawet mały balkon można zagospodarować tak, aby stał się wspaniałym miejscem relaksu. Sprytne rozwiązania pozwolą zamienić go w zielny ogródek, kwiecistą oazę, a także wygospodarować przestrzeń, w której możemy usiąść rano czy wieczorem i oddać się na chwilę odpoczynkowi.

Balkon w bloku czy też nowej kamienicy nie zawsze oferuje dość przestrzeni, abyśmy mogli urządzić go tak, jak sobie wymarzymy. Często minusem jest brak dyskrecji, jednak i na zasłonięcie się przed wzrokiem sąsiadów znajdzie się rada. Tym jednak zajmiemy się później, a na razie zastanówmy się, w jaki sposób sprawić, aby mały balkon nie był zagracony i ciasny.

Meble na małym balkonie

Jeżeli chodzi o meble, takie jak stoliki i krzesła, musimy wybierać rozwiązania kompaktowe, lekkie i niezajmujące dużo miejsca. Doskonałym rozwiązaniem na niewielki balkon w bloku są meble składane. Składany stolik, czy nawet blat przytwierdzony do parapetu albo balustrady na stałe lub opuszczany, da nam dodatkową przestrzeń, kiedy jej potrzebujemy. Na przykład zrobienie porządków na balkonie nie będzie wtedy kłopotem. Wybierzmy także składane krzesła – dostępnych jest wiele ładnych modeli drewnianych i nie tylko. Kwadratowy stolik dosunięty do balustrady i dwa lekkie krzesła stworzą miły kącik, gdzie możemy na przykład zjeść śniadanie czy posiedzieć wieczorem, nie zajmując dużo miejsca.

W co wsadzić rośliny?

Jeżeli chodzi o rośliny, warto wybrać na mały balkon kilkupoziomowe stojaki lub wiszące skrzynki i umieścić w nich kwiaty oraz zioła, które same w sobie są raczej drobne. Z tych typowo ozdobnych pięknie prezentować się będą różnego rodzaju trawy – nie potrzebują wiele miejsca, nie sprawiają przytłaczającego wrażenia i z powodzeniem hodować je można w doniczkach zawieszonych na balustradzie, ścianie czy umieszczonych na półce. Prostokątne skrzynki na zioła dostarczą świeżych listków do wykorzystania w kuchni, nie zajmując zbyt wiele miejsca i nie ograniczając poruszania się po balkonie..

Co na posadzkę?

Warto wykorzystać też rozwiązania, które sprawią, że nasz mały balkon stanie się oazą, odgradzającą nas od miejskiej szarości i zgiełku. Zazwyczaj balkon w bloku wyłożony jest surowym betonem, terakotą czy sztucznym tworzywem. jeżeli odpowiada nam to, co zastaliśmy i pasuje do stylu, jaki nam się podoba – nic nie stoi na przeszkodzie, aby tak pozostawić. Płytki ceramiczne mogą wyglądać naprawdę nieźle. Jednak zastosowanie drewna lub desek kompozytowych zdecydowanie ociepli atmosferę na na naszym balkonie. Także sztuczna trawa – wybierzmy odpowiednio miękką i drobną, jak najbardziej realistyczną – sprawi interesujące wrażenie, sprawiając, że nawet betonowy balkon w bloku z wielkiej płyty wyda się kawałkiem łąki czy ogrodu. Istnieje jeszcze kilka innych opcji na wyłożenie balkonu.

Trochę prywatności i stylu

Nie zawsze meble i dekoracje, jakie zaplanujemy na balkonie, pasować będą stylem np. do wyglądu balustrady. Nie musimy jednak jej wymieniać. Jeżeli surowa metalowa barierka kontrastuje z drewnem i wiszącymi ogrodami doniczek, możemy od wewnątrz nałożyć na nią np. rattanową lub trzcinową matę, która zamaskuje wygląd balustrady i będzie harmonizować z naszym balkonem. Mały balkon powinien być urządzony spójnie, bez odcinających się, niepasujących elementów, wtedy unikniemy ostrych granic, podkreślających niewielkie wymiary tej przestrzeni.

Na koniec, częstą wadą jest brak dyskrecji. Balkon w bloku może wręcz stykać się z balkonem sąsiadów. Nie zawsze możliwe jest zamontowanie przegrody na stałe, ale możemy ustawić ściankę w postaci parawanu z desek albo plecionego rattanu. Dzięki temu będziemy na własnym balkonie sami, aby móc czuć się na nim swobodnie o każdej porze dnia, bez ciekawskich spojrzeń, pilnowania się, czy mamy porządek i czy wychodząc wyglądamy dostatecznie „wyjściowo”.

Mały balkon również może być prywatną oazą, jeżeli dopasujemy to, w jaki sposób go zagospodarujemy, do dostępnych możliwości. Wiele rzeczy takich jak skrzynki i blaty możemy nawet wykonać sami.

Skomentuj